Този есенен зеленчук има много полезни свойства - сваля холестерола, укрепва имунитета, предпазва от бъбречни заболявания. Съдържа рядък витамин U, който помага за заздравяването на рани, намалява алергичните реакции, подпомага заздравяването на рани. Това споделя руският лекар д-р Наталия Балан.
Ползи от зелето и защо трябва да го ядете всеки ден
Зелето е богато и на витамин С, който укрепва имунната система и помага на кожата да произвежда колаген.
Билката, която сваля холестерола и чисти черния дроб от токсини
Зеленчукът насърчава отхрачването и помага при настинки, а също така е пребиотик, който поддържа полезните бактерии в червата поради високото съдържание на фибри.
Според експерта зелето помага за премахване на холестерола и предотвратява образуването на камъни в жлъчката. То обаче е противопоказно при камъни в бъбреците, в пресен вид при панкреатит, а също така може да предизвика дразнене при обостряне на язва или колит.
Поради високото съдържаниехолин зеленчукът помага за нормализиране на метаболизма на мазнините. В допълнение, разтворимите фибри ще помогнат за намаляване на риска от атеросклероза.
"Няколко проучвания показват, че консумацията на фибри намалява риска от сърдечно-съдови заболявания с почти 25%", казва специалистът.
Според учените от Харвард зелето е шампион по съдържание на витамин С. Една порция салата съдържа 45% от дневната норма. Аскорбиновата киселина насърчава производството на колаген, добър имунитет и поддържа здравето на сърцето и кръвоносните съдове.
Зелето съдържа много калий, така че салата от зеле ще ви помогне да забравите за подуването сутрин. Горните листа на зелето ще бъдат от полза за репродуктивното здраве и образуването на кръв.
Зелевата салата е чудесен вариант за тези, които искат да отслабнат. Пресните зелеви листа са с изключително ниско съдържание на калории - 28 килокалории на 100 грама. Зелето има много малко захар и много фибри, така че салатата е добра за храносмилането.
За кого е вредно зелето?
Дори такъв полезен продукт има „противопоказания“. На първо място, те са свързани с индивидуална непоносимост.
Голямото количество фибри може да бъде вредно за някои хора. Салата, приготвена от този зеленчук, може да причини газове и колики при бебетата. Ето защо педиатрите не препоръчват да давате сурово зеле на деца под две години.
Тези, които страдат от гастрит с повишена киселинност, ентерит, колит, диария, синдром на раздразнените черва или преминават през период на остър миокарден инфаркт, трябва да избягват зелевата салата.
Лекар: По колко кисело зеле на ден сваля холестерола?
Важно: Статията не замества балансираниното хранене и консултацията със специалист!