Футболът е емоционален спорт. Най-ревностните му почитатели преживяват моментите на победи или поражения на своите отбори по изключително емоционален начин.
Учени от университета в Лийдс проучват ефекта от гледането на футболни мачове върху човешкото тяло и по-специално влиянието им върху сърцето.
Какво се случва със сърцето ни, когато гледаме футбол?
Специалистите са анализирали данните на фенове на възраст от 20 до 62 години, които по указание на експертите са носили пулсомер по време на мачовете, а след това са били подложени на въпросник, определящ емоционалното им състояние. Настроението им е било един от трите ключови фактора, представляващи интерес за учените, а другите два - сърдечната честота и кръвното налягане.
Кардиолог: Тези 4 симптома издават болно сърце
Експертите стигат до извода, че когато гледат футбол, феновете изпитват състояние на така наречения положителен стрес - сърдечният ритъм и пулсът им се ускоряват по същия начин, както би се случило при упражнения, например бързо ходене.
В същото време за хората, които вече имат сърдечни проблеми, вълнението, изпитано по време на състезанието, както и неконтролираното ускоряване на пулса, могат да бъдат твърде голямо бреме. Наблюденията показват, че увеличаването на сърдечната честота може да бъде причинено дори и от самото пристигане на човек на стадиона. Освен това играта влияе на сърдечния ритъм, а нейните най-драматични епизоди карат сърцето да бие още по-бързо.
Някои от участниците в проучването са имали пулс от 130 удара в минута, докато са гледали футбол.
Учени: Пийте този сок за чисти кръвоносни съдове и здраво сърце
Изследването разкрива и интересна закономерност: феновете изпитват радостни емоции от победата на любимия си отбор в деня на събитието, а горчивина от поражението му до няколко дни след мача. Според учените феновете, които са най-силно засегнати от загубата, са изложени на по-висок риск от влошаване на здравето им.
„Загубата на любимия отбор повишава кръвното налягане и предизвиква чувство на безпокойство“, допълват учените.
Футболните фенове не трябва да приемат пораженията твърде емоционално - това е потенциално опасно за психиката и за сърцето им.
Лекар: Яжте този плод всеки ден за здраво сърце и забавяне на стареенето
Според Немската кардиологична фондация, вълнението от гледането на футбол кара тялото да отделя хормони на стреса, които увеличават сърдечната честота и кръвното налягане. При хора с хронично сърдечно заболяване тези обстоятелства увеличават риска от лошо кръвообращение на сърцето и инфаркт.
Важно: Статията е единствено с информативен характер и не може да замести мнението на лекар!