Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Това е най-вредният чай за черния дроб

13 октомври 2023, 15:17 часа

Чай – това е една от най-здравословните напитки, но дори и тя мoже да бъде вредна за здравето и по-специално за черния дроб. Диетологът д-р Евгений Арзамасцев споделя, че тази здравословна напитка, която е богата на витамини и микроелементи, в някои случаи може да бъде вредна. Това важи особено за сладкия чай – със захар или дори подсладен с мед.

Вреда от чая

Тази напитка, според лекаря, нарушава въглехидратния метаболизъм в организма. Ако е подсладена, тя е източник на рафинирани въглехидрати, които се усвояват по-бързо. Честата употреба може да доведе до наднормено тегло и развитие на мастна чернодробна хепатоза. Яденето на много захар води до производството на същото количество инсулин. В допълнение, човек развива навик за пиене на сладката напитка, както и за консумацията на други видове бързи въглехидрати. Може да бъде много трудно да устоите на добавянето на няколко лъжици захар или мед в чашата си, след като веднъж си изградите този навик.

Чаят от тази подправка е по-силен от аспирин - лекува главоболие и разрежда кръвта

Лекарят прави и едно важно предупреждение за много видове от тази напитка: лекарите и учените все още не са наясно дали самият чай е здравословен или хората, които пият здравословен или по-качествен и по-скъп чай, водят здравословен начин на живот.

Средното количество от нея, което можете да пиете на ден, е пет или шест чаши. Но много зависи от вида напитка и съдържанието на кофеин в определен сорт. Ето защо е важно всеки да е запознат с отрицателните ефекти от високата консумация на тази напитка.

чай

Тъй като тя съдържа кофеин, нейната прекомерна консумация може да наруши цикъла ви на сън. Това съединение може да потисне производството на мелатонин, което води до лошо качество на съня.

Мелатонинът е хормон, регулатор на циркадния ритъм, който сигнализира на човешкия мозък, че е време за сън. Днес е известно, че лошото качество или липсата му може да причини:

  • психични проблеми;
  • умора;
  • нарушение на паметта;
  • намалена концентрация;
  • повишен риск от затлъстяване и лошо регулиране на кръвната захар;

„Но не забравяйте, че всеки човек метаболизира кофеина с различна скорост и е трудно да се предскаже точно как това се отразява на съня на отделните хора. Изследвания от 2018 г. показват, че дори малка чаша от напитката, изпита шест или повече часа преди лягане, може да има отрицателно въздействие върху съня на човек, а в някои случаи може изобщо да няма ефект върху съня“, казва експертът.

Още: Най-добрият чай за имунитета - лекар разкри как се приготвя

Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.

 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес