Този летен плод намалява риска от образуване на кръвни съсиреци и забавя процеса на стареене, също така подобрява мозъчната функция и намалява безпокойството, според изданието The Health Site.
Полезни свойства на прасковата
Ценността на прасковата се крие не само във вкуса, но и във високото съдържание на витамини и микроелементи. Плодът е богат на витамин А, който е отговорен за поддържането на младостта на кожата, здравето на очите и регенерацията на тъканите.
Всички жени над 40 години трябва да ядат този плод
Витамин С помага за укрепване на имунната система, производството на колаген и изглаждането на бръчките. Благодарение на съдържанието на витамин Е, прасковата е полезна за здрава коса, кожа и нокти. Витамините от група В в комбинация с магнезий подобряват мозъчната функция, облекчават тревожността и нервното напрежение.
Плодът е полезен за възрастни хора, особено за жени. Благодарение на високото съдържание на витамин К, както и на калций и фосфор, предотвратява развитието на остеопороза. Прасковата в диетата на сърдечно болни помага за нормализиране на кръвното налягане, намалява риска от образуване на кръвни съсиреци и укрепва сърдечния мускул. Това се улеснява от наличието на калий в състава.
Предимство на продукта са неговите антиоксидантни свойства. Лутеинът и бета-каротинът се борят със свободните радикали, поддържат здравето на клетките и забавят процеса на стареене в организма.
Плодът е полезен и за храносмилателната система, тъй като съдържа най-малко 2 гр фибри на 100 гр продукт. Благодарение на това функционирането на стомашно-чревния тракт се подобрява и тялото се пречиства от токсини. Пектинът в продукта премахва излишните мазнини и намалява нивата на лошия холестерол. Редовната му употреба намалява риска от сърдечно-съдови заболявания, сенилна деменция и анемия. Полезен е за хора, които често изпитват стрес, тъй като е естествен антидепресант.
Прасковите са отлично средство за повишаване на хемоглобина и укрепване на имунната система. Плодовете са полезни и за нервната система и здравето на очите. Те имат ниско калорично съдържание и високо съдържание на вода (до 80% от теглото на плода е вода), но в същото време са хранителни и бързо дават усещане за ситост. Затова тези, които искат да отслабнат, трябва да ядат праскови.
Плодовете също имат своите противопоказания. Не се препоръчва употребата им при индивидуална непоносимост, алергии и стомашни заболявания с повишена киселинност (язва, гастрит и др.). Хората, страдащи от диабет, панкреатит и затлъстяване, трябва да бъдат внимателни с прасковите. Не се препоръчва тези плодове да се консумират заедно с основните ястия, по-добре е да ги консумирате като лека закуска през първата половина на деня. Например, заедно с въглехидратите и млечните продукти, те засилват ферментацията в червата. По същата причина не трябва да ядете праскови през нощта. Здравите хора може да ядат по 2 праскови на ден.
Този летен плод забавя стареенето
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!