Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Сирене - как влияе на пикочната киселина

23 ноември 2024, 16:00 часа

Хората, които страдат от подагра, трябва внимателно да управляват диетата си, тъй като някои храни могат да влошат пристъпите на подагра. Сред храните, които са привличали вниманието в миналото, сиренето остава обект на безпокойство. В тази публикация се задълбочаваме във връзката между сиренето и подаграта, като се фокусираме върху нивата на пурин, хранителния състав и методите на зреене. Всъщност сиренето лошо ли е при подагра? Прочетете, за да разберете.

Вижте още: Лекар: Тази храна е най-добрият естествен пробиотик за червата

Какво представлява подаграта?

Подаграта е вид артрит, причинен предимно от натрупване на пикочна киселина (хиперурикемия) в кръвния поток. Пикочната киселина се образува, когато тялото разгражда пурините, които са естествени съединения, открити в определени храни и телесни тъкани. Ще се върнем към пурините малко по-късно.

Когато нивото на пикочната киселина надхвърли способността на тялото да я елиминира ефективно, тя кристализира, което води до възпаление и силна болка в ставите. Макар че това най-често засяга палеца на крака, то може да се разпространи и до други стави като глезени, колене, пръсти, китки и лакти.

Кой е вероятно да страда от подагра?

Хората, които са предразположени към подагра, често споделят определени характеристики или рискови фактори, които ги правят по-податливи на развитие на заболяването. Тези фактори включват пол, възраст, фамилна анамнеза, диета и начин на живот.

Наистина мъжете над 30 са статистически по-склонни да страдат от подагра. Хората с определен етнически произход също са изложени на по-висок риск от хиперурикемия и подагра.

Какво представляват пурините и защо са лоши при подагра?

Преди да можем да отговорим на въпроса „Вредно ли е сиренето при подагра?“, трябва да разберем връзката между пурините и сиренето.

Пурините са естествено срещащи се съединения, открити в различни храни и са основни градивни елементи на ДНК и РНК. А пурините, открити в телата ни, могат да бъдат разделени на ендогенни и екзогенни пурини.

Поради това хората с подагра или предразположение към подагра често се съветват да намалят приема на богати на пурин храни. В интерес на истината се препоръчва хората с подагра да поддържат дневната си консумация на пурин под 400 mg .

Органичните меса, като черен дроб и бъбреци, са известни с високото си съдържание на пурин. Всъщност те могат да съдържат между 400 mg и 2500 mg пурини на 100 g порция .

Освен това някои морски дарове като сардини, аншоа и скумрия съдържат между 100 mg и 400 mg пурини на 100 g риба.

И накрая, алкохолните напитки са свързани с повишени нива на пикочна киселина и пристъпи на подагра. Средно халба бира (с тегло около 450 g) съдържа около 50 mg пурини. Но, разбира се, това може да варира значително в зависимост от вида бира.

Храни с високо съдържание на захар

Храните с високо съдържание на захар, особено тези, които съдържат царевичен сироп с високо съдържание на фруктоза, са свързани с повишен риск от подагра поради въздействието им върху метаболизма на пикочната киселина в организма .

От съществено значение е хората с подагра или тези, предразположени към развитие на заболяването, да внимават за приема на захар. Източниците включват подсладени напитки, сладкиши и преработени храни, съдържащи царевичен сироп с високо съдържание на фруктоза.

Храни с високо съдържание на мазнини

Има също доста доказателства, които предполагат, че повишеният прием на наситени мазнини може да стимулира метаболизма на пурин в тялото .

За да намалите риска от подагра и да управлявате ефективно състоянието, препоръчително е да ограничите приема на храни с високо съдържание на наситени мазнини. Някои примери включват тлъсти меса, пълномаслени сирена, масло и някои преработени храни.

Вижте още: Тази любима коледна подправка почиства черния дроб

Храни с високо съдържание на протеини

Повишеният хранителен прием на протеини също може да предизвика синтеза на пурин в човешкото тяло. Последните проучвания показват, че това е по-скоро проблем с животинския протеин, отколкото с растителния.

Наистина има някои доказателства, че млечните продукти, включително сиренето, всъщност могат да бъдат свързани с намален риск от подагра при някои хора. Следователно месният протеин изглежда е по-голям проблем, отколкото млякото и млечните продукти.

Кои сирена трябва да избягват хората с подагра?

В сравнение с месните продукти и морските дарове, сиренето съдържа много по-ниски нива на пурин . Въпреки това, някои хора с подагра могат да бъдат изключително чувствителни към нивата на пурин. Следователно някои сирена все още могат да бъдат проблем.

Що се отнася до нивата на пурин в сиренето, има три основни фактора, които допринасят: възраст, съдържание на мазнини и техники за зреене.

Сирена с дълго зреене

По време на стареенето на сиренето ензимите и бактериите разграждат нуклеиновите киселини до техните компоненти, включително пурини. Следователно отлежалите сирена като Чедър, Пармиджано Реджано и Комте обикновено съдържат по-високи нива на пурин.

Според резултатите от теста чедърът съдържа около 7 mg пурин на 100 g.

Сирена с меки измити кори (алкохолни)

Освен това, някои известни сирена като Limburger и Epoisses се измиват в алкохолни смеси по време на зреене. В случая на Limburger се използва бирен разтвор върху повърхността на сиренето. В резултат на това има тенденция да показва значително повишени нива на пурин.

Количеството пурин в Limburger обикновено е около 30-35 mg на 100 g. Както можете да видите, това е много по-високо от Чедър. Но в същото време е значително по-нисък от някои видове месо и бира.

Високомаслени сирена

Както споменахме по-горе, високият прием на мазнини е свързан с повишен метаболизъм на пурин в пикочна киселина. Следователно сирената с много високо съдържание на наситени мазнини могат да бъдат проблематични за страдащите от подагра.

Някои примери включват маскарпоне, тройни крема сирена като Brillat-Savarin и кремообразни сини сирена като Danish Creamy Blue и Cambozola.

Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес