Подаграта е болезнена форма на артрит, която се появява, когато високите нива на пикочна киселина в кръвта причиняват образуване и натрупване на кристали в и около ставата.
Вижте още: Лекар: Защо витамин D е жизненоважен за тялото ни през зимата и как да си го набавим
Пикочната киселина се произвежда, когато тялото разгражда химикал, наречен пурин. Пуринът се среща естествено в тялото ви, но се намира и в определени храни. Пикочната киселина се елиминира от тялото с урината.
Диетата при подагра може да помогне за намаляване на нивата на пикочната киселина в кръвта. Диетата за подагра не е лек. Но може да намали риска от повтарящи се пристъпи на подагра и да забави прогресирането на увреждането на ставите.
Хората с подагра, които спазват диета за подагра, обикновено все още се нуждаят от лекарства за справяне с болката и за понижаване на нивата на пикочна киселина. Цели на диетата при подагра
Диета за подагра е предназначена да ви помогне:
Постигнете здравословно тегло и добри хранителни навици
Избягвайте някои, но не всички, храни с пурини
Включете някои храни, които могат да контролират нивата на пикочната киселина
Добро правило е да ядете умерени порции здравословни храни.
Общите принципи на диета при подагра
Загуба на тегло. Наднорменото тегло увеличава риска от развитие на подагра, а намаляването на теглото намалява риска от подагра. Изследванията показват, че намаляването на броя на калориите и загубата на тегло - дори без диета с ограничение на пурини - понижават нивата на пикочната киселина и намаляват броя на пристъпите на подагра. Загубата на тегло също намалява цялостното натоварване на ставите.
Сложни въглехидрати. Яжте повече плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни, които осигуряват сложни въглехидрати. Избягвайте храни и напитки с високо фруктозен царевичен сироп и ограничете консумацията на естествено сладки плодови сокове.
Вода - останете добре хидратирани, като пиете вода.
Мазнини - намалете наситените мазнини от червено месо, тлъсто птиче месо и млечни продукти с високо съдържание на мазнини.
Протеини - съсредоточете се върху постно месо и домашни птици, нискомаслени млечни продукти и леща като източници на протеини.
Препоръките за конкретни храни или добавки включват:
Органични и жлезисти меса. Избягвайте меса като черен дроб, бъбреци и сладкиши, които имат високи нива на пурин и допринасят за високи нива на пикочна киселина в кръвта.
Червено месо. Ограничете размера на порциите говеждо, агнешко и свинско.
Морски дарове - Някои видове морски дарове - като аншоа, миди, сардини и риба тон - са с по-високо съдържание на пурини, отколкото други видове. Но общите ползи за здравето от яденето на риба може да надвишат рисковете за хората с подагра. Умерените порции риба могат да бъдат част от диета при подагра.
Вижте още: Лекар: По колко часа трябва да спим през нощта, за да сме здрави
Зеленчуци с високо съдържание на пурини. Проучванията показват, че зеленчуците с високо съдържание на пурини, като аспержи и спанак, не увеличават риска от подагра или повтарящи се пристъпи на подагра.
Алкохол - бирата и дестилираните алкохолни напитки са свързани с повишен риск от подагра и повтарящи се пристъпи. Умерената консумация на вино изглежда не увеличава риска от пристъпи на подагра. Избягвайте алкохола по време на пристъпи на подагра и ограничете алкохола, особено бирата, между пристъпите.
Сладки храни и напитки. Ограничете или избягвайте подсладените със захар храни като подсладени зърнени храни, хлебни изделия и бонбони. Ограничете консумацията на естествено сладки плодови сокове.
Витамин C - Витамин C може да помогне за понижаване на нивата на пикочна киселина. Говорете с Вашия лекар за това дали добавка от 500 милиграма витамин С се вписва във вашата диета и план за лечение.
Кафе - някои изследвания показват, че пиенето на кафе в умерени количества, особено обикновеното кафе с кофеин, може да бъде свързано с намален риск от подагра. Пиенето на кафе може да не е подходящо, ако имате други медицински състояния. Говорете с Вашия лекар колко кафе е подходящо за Вас.
Череши - има някои доказателства, че яденето на череши е свързано с намален риск от пристъпи на подагра.