Не само алкохолът вреди на черния дроб. Редица привидно здравословни навици също може да доведат до увреждане на органа.
Според диетолога Олга Анохина те включват интуитивно хранене, консумацията на много плодове и прием на витамини.
Здравословните навици, които са пагубни за черния дроб
"Този орган непрекъснато отделя жлъчка, за да осигури нормално храносмилане, а когато човек не се храни дълго време, тя се натрупва и неминуемо натоварва черния дроб. Самият процес на неговата секреция също може да бъде нарушен и жлъчката ще се освободи в червата и стомаха некоординирано, което причинява киселини, дразнене на лигавицата и пептични язви", казва специалистът.
Навиците, които вредят повече на черния дроб от алкохола
"Редките хранения водят до факта, че жлъчката не се отделя правилно. Няма гаранция, че жлъчката ще се отдели преди хранене и ще осигури храносмилателните процеси. Застоялата жлъчка и нейните компоненти са токсични, започват да се абсорбират в кръвта, вместо да навлизат в червата, в резултат на което причиняват токсично натоварване на черния дроб и целия организъм", казва д-р Анохина.
Поради възможни проблеми с черния дроб, лекарят препоръчва редовно хранене, дори на малки порции, основното в този въпрос е режимът.
"Интуитивното хранене се отнася до състава на храната, а не кога ядете. Също така липсата на апетит може да се дължи на проблеми с черния дроб и интоксикация на тялото", казва експертът.
Навикът да се ядат много плодове също е пагубен за чернодробната дейност.
"Плодовете са склад за витамини и хранителни вещества, никой не спори с това. Те обаче съдържат големи количества фруктоза, което от своя страна може да причини неалкохолно мастно чернодробно заболяване. Когато се консумира в големи количества, фруктозата се преработва в мазнини, които се отлагат предимно в черния дроб", казва експертът.
Според гастроентеролога Галина Барташевич излишната фруктоза може да предизвика прекомерно производство на холестерол и образуването на холестеролни плаки в кръвоносните съдове.
„Ако има пристрастия към консумацията на сладки плодове, концентрирани сокове, които съдържат висока комбинация от захар, всичко това ще натовари не само панкреаса по отношение на регулирането на нивата на кръвната захар с помощта на инсулини, но и но и ще претовари черния дроб", казва д-р Барташевич.
За да подпомогнем тялото, прибягваме до витамини и различни добавки. В умерени количества те наистина може да помогнат на тялото, но според Анастасия Веретнова, излишъкът им може да причини лекарствена хепатотоксичност.
„Приемът на витамини А и Е, както и хранителни добавки, богати на билки, има научно доказан хепатотоксичен ефект“, казва Веретнова.
Това означава, че функцията на черния дроб започва да се влошава след приема на фармацевтични лекарства. Излишъкът може също да причини токсичен хепатит, според д-р Барташевич.
Лекар: Това е най-добрата диета за черния дроб
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!