За голяма част от градинари розите вече не са основната декорация в градината - те предпочитат буйно цъфтящия клематис. Но понякога цъфтежът му не е толкова пищен, колкото очакваното. Тайната е в правилното засаждане.
Какво трябва да знаем за зимуването на клематиса?
Къде да засадите клематис?
Това трябва да е слънчево място, но в горещ следобед слънцето не трябва да изгаря цветята. Можете да създадете лека сянка с помощта на съседни растения. Клематисът се страхува от студени ветрове и течение. Изберете район с ниски подпочвени води и добре дренирани почви. Постоянната стагнация на влага също не е от полза. Не забравяйте да поставите дренаж на дъното на дупката. Подходяща е почвена смес от торф, компост и пясък. Можете да добавите и тор.
Уверете се, че кореновата шийка на растението е заровена на 5-8 см дълбочина. След засаждане мулчирайте почвата - това ще предпази растението от прегряване.
Кога да засадите клематис?
Възможно е през пролетта, но само след установяване на постоянно топло време. Пролетните или есенните студове могат да бъдат вредни за това цвете. Не забравяйте, че кореновата система след засаждането трябва да се укрепи преди настъпването на студеното време.
Клематисът определено се нуждае от допълителна опора. Това могат да бъдат декоративни решетки, арки или растения, растящи наблизо. Поливайте с утаена вода редовно, но внимателно, за да избегнете стагнация на влага.
Подхранвайте 3 седмици след засаждането (първо с азотни, а след това с комплексни минерални торове). При появата на пъпките се добавят калиево-фосфорни добавки.
Подготовка на почвата преди засаждане
Клематисът принадлежи към семейство Ranunculaceae и може да расте на едно място повече от 15 години. Тези растения се чувстват страхотно на добре осветени места или на лека частична сянка. В допълнение, те се характеризират с висока устойчивост на замръзване и зимна издръжливост. Клематисът може да презимува без подслон (с изключение на някои особено тежки зими).
Цъфтящите лози имат специални изисквания към почвите. Най-добрият вариант са структурните пясъчници с киселинност от леко кисела до леко алкална. В допълнение, клематисът обича плодородни почви, наситени не само с минерали, но и с хумус. Ето защо, преди да засадите това цвете на открито, почвата трябва да бъде добре подготвена.