При засаждането на зимен чесън градинарите трябва да се съобразят с редица правила, ако искат да приберат богата реколта от едри и сочни глави. Но пренебрегването на едно основно правило може да се окаже пагубно за крайния резултат.
Засаждане на зимен чесън: Съвети от опитни градинари
Засаждане и сеитбообращение
Грешката, която е фатална за реколтата от зимен чесън, е допускането на неправилно сеитбообращение. Това може да има негативно въздействие дори и ако се предоставят правилните грижи. Зимният чесън може да се засажда повторно на същото място на всеки 3-4 години.
ВАЖНО: Избягвайте да засаждате зимният чесън върху лехи, където преди това са били отглеждани моркови, репички или картофи, както и на места, където са растели лук и подправки. Тези растения изчерпват почвата от хранителни вещества, които не могат да се възстановят бързо, дори и с правилното торене.
Засаждане на чесън от скилидка – съвет от опитните градинари
Най-добре е зимният чесън да се засажда след краставици или тиквички. Засаждането му в лехи може да се извърши, където преди това са отглеждани бобови растения, ранно зеле или сидерати (с изключение на овес и ечемик). Сред предшествениците на зимния чесън, които са с относителна неутралност, са патладжан, царевица, домати, средно и къснозреещо бяло зеле, пипер и цвекло.
Запазете тези правила за засаждане и сеитбообращение, и ще се радвате на здрава и изобилна реколта от зимен чесън.