Докато Украйна влезе в НАТО, на нейна територия да се разположат чужди военни контингенти и те да се ротират - за да има сигурност и гаранция, че издирваният от Трибунала в Хага за систематично отвличане на украински деца руски диктатор Владимир Путин няма да нападне отново, след като е постигнат мир. Тази идея сподели украинският президент Володимир Зеленски, който говори на съвместна пресконференция в Киев с германския опозиционен лидер Фридрих Мерц (християндемократите, които бяха водещи във властта по времето на Ангела Меркел), предаде Reuters. Мерц е на посещение в Киев седмица след като там дойде германският канцлер Олаф Шолц - припомняме, че Мерц подкрепя Германия да даде на Украйна ракети "Таурус", а предсрочни избори в Германия се очакват скоро заради трусове в коалицията на социалдемократите (Шолц) и "Зелените", които също подкрепят даване на "Таурус" на Украйна.
"Военен контингент от една или друга страна може да присъства в Украйна, докато тя не е част от НАТО. Но за това трябва да имаме ясно разбиране кога Украйна става член на ЕС и кога член на НАТО", каза Зеленски. Припомняме, че точка номер едно в т.нар. план за победа на Зеленски е задължителното присъединяване на Украйна към НАТО като най-голяма гаранция за сигурност срещу нова бъдеща агресия на Путинова Русия.
Френският президент Еманюел Макрон предизвика полемика в Европа през февруари, когато повдигна възможността европейските държави да изпратят войски в Украйна, въпреки че предупреди, че няма консенсус по въпроса. "Дори и да ни поканят (в НАТО), какво ще стане тогава? Кой гарантира нашата сигурност? Можем да помислим за това и да работим по предложението на Еманюел Макрон", каза Зеленски.
Още: Америка на първо място: Подходът на пратеника на Тръмп за Украйна и Русия
Украинският лидер каза пред репортери, че се надява да поговори с отиващия си президент на САЩ Джо Байдън през следващите дни, за да обсъдят членството в НАТО. "Той е настоящият президент и позицията му има голямо значение. Обсъждането на членството ни в НАТО с Тръмп, преди да встъпи в длъжност, няма чак толкова смисъл", поясни Зеленски.
Планът на Тръмп за Украйна
Що се отнася до Тръмп и намеренията му за войната в Украйна, до момента има предимно спекулации. Самият той заяви пред NBC преди няколко часа, че иска да спре войната, обаче не бил говорил все още с Владимир Путин. Тръмп добави и, че "вероятно" Украйна ще трябва да се примири с по-малко американска военна помощ, когато встъпи в длъжност като президент на САЩ.
От досега дискутираното като план за постигане на мир от Тръмп прави впечатление налагането на линия, според която Украйна минимум не влиза в НАТО за дълъг период на време, поне 10 години. Има и спекулации, че Тръмп е готов да прокара линия, при която Украйна изобщо не влиза в НАТО. Вместо това обаче, новият американски президент вероятно ще заложи на наливане на още оръжие за Украйна като гаранция Путин да не атакува пак, говори се и, че ще опита да прокара демилитаризирана зона между Украйна и Русия - въпросът е кой ще подсигурява контрола върху нея. Съвсем отделен въпрос е и дали Киев и Москва ще са съгласни с тези идеи, ако бъдат официално представени и администрацията на Тръмп тръгне да ги налага.
Още: Тръмп подготвя плана, от който се страхуваха в Русия