Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕП прие нови правила срещу обезлесяването - как това засяга шоколада?

19 април 2023, 15:50 часа • 1799 прочитания

Евродепутатите приеха нов закон за борба с обезлесяването, като правилата целят защита на климата и биологичното разнообразие. Те задължават дружествата да гарантират, че продаваните в ЕС продукти не са довели до обезлесяване и деградация на горите.

Законът ще се прилага за едър рогат добитък и за стоки като какао, кафе, палмово масло, соя, дърво, каучук, дървени въглища и печатни изделия. Също така се добавят продукти, произведени от съответните стоки, като шоколад, мебели, кожа. Също така има допълнителни изисквания, свързани с правата на човека и правата на коренното население.

Текстът не налага забрани на държави или стоки, но дружествата ще получават разрешение да продават продукти в ЕС само ако доставчикът на съответния продукт е представил декларация за надлежна проверка, потвърждаваща, че продуктът не идва от земя, която е била предмет на обезлесяване, и че производството му не е довело до деградация на гори, включително на незаменими девствени гори, след 31 декември 2020 г.

Както беше поискано от Европарламента, дружествата ще трябва също да удостоверяват, че продуктите отговарят на съответното законодателство на държавата на производство, включително в областта на правата на човека, както и че правата на засегнатото коренно население са спазени, съобщава пресцентърът на ЕП.

Европарламентът също така осигури по-широко определение за деградация на горите, което включва преобразуването на първични гори или естествено възобновяващи се гори в горски насаждения или в други залесени земи.

Чрез обективна и прозрачна оценка Европейската комисия ще класифицира държавите или части от тях в рискови категории – с висок, стандартен или нисък риск, в срок от 18 месеца от влизането в сила на настоящия регламент. Продуктите от държави с нисък риск ще подлежат на опростена процедура за надлежна проверка. Делът на проверките на оператори зависи от нивото на риска в страната - 9% за държавите с висок риск, 3% за тези със стандартен риск и 1% за страните с нисък риск.

Компетентните органи на ЕС ще имат достъп до съответната информация, предоставена от дружествата, като например координати за геолокация, и ще извършват проверки с помощта на инструменти за спътниково проследяване и ДНК анализ, за да проверят откъде идват продуктите.

Санкциите за неспазване трябва да са пропорционални и възпиращи. Максималната глоба трябва да представлява най-малко 4% от общия годишен оборот в ЕС на оператора или търговеца нарушител.

Новият закон беше приет с 552 гласа „за“, 44 „против“ и 43 „въздържал се“.

ОЩЕ: Една трета от Амазония е разрушена от човешка дейност

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес