Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В жегите - по закон може да се работи в затворено помещение при 33 градуса!

03 август 2016, 17:20 часа • 4688 прочитания

Най-горещият месец в годината вече немилостиво стоварва жежкия си юмрук най-вече върху хората без никакъв късмет в това ваканционно време – тези на работа, а не в отпуск. Безспорно жегата е един от факторите, които влияят върху работния процес, но според Главната инспекция по труда (ГИТ) в определени случаи температурата на работното място може да превишава 28 градуса.

28 градуса в общия случай е максималната температура, при която можете да работите в затворено помещение, уточняват от ГИТ. Ако температурата навън в 14:00 часа е 25 градуса, то за лека и среднотежка работа в сграда температурата може да стига до 31-33 градуса, съгласно това доколко помещението е подложено на топлинно натоварване. По-голямото топлинно натоварване е това, при което сградата е способна да издържа повече време без промяна на температурата.

Според Наредбата за минималните изисквания за микроклимата на работните места на закрито градусите през топлия период трябва да бъдат между 18 и 25, като стойностите варират според типа работа – лека (22 – 25 градуса), средна (20 – 23 градуса) или тежка (18 – 21 градуса). При много високи температури навън, в помещенията може да е с от 3 до 5 градуса над допустимите стойности, но не повече от 33 градуса.

Само през последната седмица на юни в ГИТ са подадени 20 сигнала за прекомерно високи температури на работното място, но основателни са били само 11. Сигналите са както за високи температури в помещенията, така и за липса на възможност за проветряване и неосигурени разхладителни напитки и вода. Отделно има внезапни проверки на трудови инспектори, не по сигнали.

Приоритет на ГИТ е да проверява условията за работа при топло време в секторите на селското стопанство и строителството. В резултат и на засиления контрол в двата сектора през последните години като цяло там работодателите се съобразяват с високите температури. Най-често като превенция те се възползват от възможността да въведат подходяща организация на работния процес, така че да се почива по-често и да не се полага труд в най-горещите часове от деня. Осигуряват се и достатъчно разхладителни напитки, особено в строителството. Все още обаче има проблеми с осигуряването на климатизирани помещения за почивка, когато става въпрос за работа на открито, казват от ГИТ.

От инспекцията напомнят, че съгласно Наредба № РД-07-3 от 18.07.2014 г. за минималните изисквания за микроклимата на работните места работодателите са длъжни да осигурят долекарска и първа медицинска помощ, както и подходящо транспортиране на работещите с внезапно влошено здравословно състояние за оказване на медицинска помощ.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес