Разширените вени не само изглеждат неприятно, но ако не бъдат лекувани, е възможно да ви докарат до сериозни здравословни последици, като кръвни съсиреци и гангрена. Те се срещат при 50% от хората и много фактори играят роля за появата им. Едно от тях е предразположеността генетично. Ако иате разширени вени, по-добре е да вземете системни мерки, консултирайки се със специалист, за да прецени вашето състояние.
Вените са вид кръвоносни съдове, пренасящи обратно кръвта към сърцето. Те имат клапи, отварящи и затварящи се за директен поток на кръвта. Но ако тези клапи се износят и не работят по правилен начин, кръвта не се придвижва към сърцето, а обратно към крайниците. Този обратен поток на кръвта може ви докара образуване на разширени вени. Стените им са опънати, отслабени и по този начин забележимо увеличени и възли.
Много хора с разширени вени чувстват болки, пулсирания, подувания, сърбежи или тежест в краката си. В медицината този вид състояние се нарича хронична венозна болест. Дори ако някой от рода ви също страда или е страдал от разширени вени, съществуват начини с които е възможно да намалите риска от появата на това опасно венозно заболяване. Някои много прости промени в начина ви на живот могат да го предотвратят:
· Използвайте краката си! Притока на кръв към тях може да се увеличи чрез увеличаването на активност чрез ходене и намаляване на времето, което сте прекарали изправени или седнали.
· Повдигнете си краката над нивото на сърцето: 30 минути 4 пъти на ден. Така вените почиват и гравитацията помага на кръвния поток.
· Откажете пушенето: Пушенето може да доведе до развитие на разширени вени.
· Избягвайте носене на тесни дрехи и високи токчета.
· Отървете се от наднорменото тегло - това ще намали натиска върху вените.
· Бременни жени е препоръчително да спят само на своята лява страна, а не по гръб, за да се сведе до минималност натиска от матката върху вените в областта на таза.
Иначе има много фактори, различни от генетиката, които допринасят за образуването на разширени вени, като женски хормони (контрацепция и хормонозаместителна терапия), бременността, наднорменото тегло, професии, свързани с продължително стоене прав и други. Понякога, въпреки положените усилия, много хора развиват хронично венозно заболяване - и при някои от тях генетичните фактори играят роля. Въпреки това е много препоръчително консултация с лекар, след като почувствате тежест и забележите, че краката ви са подути. В днешното съвремие някои лекарства могат да осигурят по-ефективно лекуване и контрол на този вид заболяване.
Статията има само информативен характер и не замества консултация с лекар-специалист в областта!