Докато ролята на левкоцитите е позната сред пациентите, които знаят чудесно какво означава повишеният брой, то тромбоцитите остават някак пренебрегнати особено когато става въпрос за ниски тромбоцити. Пациентите, страдащи от сърдечно-съдови заболявания, следят тромбоцитите си поради страх от образуване на съсирек, ако този показател от ПКК е твърде висок, но не проявяват особен интерес към ниските тромбоцити, тъй като вероятно не знаят, че далеч не са по-малко опасни. Ниският брой тромбоцити означава висок риск от кървене, както и от загуба на сериозни количества кръв дори при минимално нараняване. Липсата на адекватен брой тромбоцити – тромбоцитопения – сочи риск да не се образува съсирек при нарушаване на целостта на кожата или нараняване, при което се поражда опасност от животозастрашаващо кървене. Ето защо е важно да се слуша лекар за храни при ниски тромбоцити, за прием на медикамени и за други мерки, които могат да бъдат предприети, за да се повиши броят на тромбоцитите и да се минимизира риска от тежко кървене с всички последствия от него.
Причини за ниски тромбоцити
Разбрали, че тромбоцитопенията съвсем не е безобидна, вероятно се вълнувате какви са причините за нея и какви са възможните начини за лечение. Причините за ниски нива на тромбоцитите в кръвта могат да бъдат различни, което изисква диагностика с цел откриване на точната, преди да се пристъпи към лечение. Без диагноза, дори да се приемат храни, които оказват влияние на броя на тромбоцитите в посока нагоре, ефектът от тях ще е краткотраен. Сред най-честите причини за ниския брой тромбоцити са:
Още: Какви особености има в срока на годност на вакуумираните храни
- Недостатъчно производство на тромбоцити от организма.
- Разрушаване на тромбоцитите в кръвния поток, далака или черния дроб по различни причини.
- Наследствени фактори.
- Неизвестни причини, които не могат да се открият или докажат с изследвания въпреки усилията на медицинския екип.
- Анемия.
- Някои видове медикаменти като антибиотици, както и лекарства, приемани по лекарско предписание, за разреждане на кръвта при пациенти с риск от тромбоза, инфаркт, инсулт.
- Лечение на онкологично заболяване – химиотерапия или онкологични заболявания на кръвта.
- Автоимунни заболявания.
- Причини, свързани с токсини и отрови.
- Вирусен хепатит.
- Алкохолизъм.
- Системно недохранване.
Причините са толкова много, че единствено внимателно и щателно извършване на преглед, познаване на симптомите и множество изследвания могат да допринесат за правилна диагноза за ниския брой тромбоцити. Опитът на специалиста също е важен за поставянето на диагнозата. След нея обаче е важно и да се осъществи правилното лечение, както и да се пристъпи към диета, съобразена с тромбоцитопенията.
Лечение на ниския брой тромбоции с диета
Още: Кои са храните с най-високо съдържание на пурини
Макар да не може да се излекувате от тромбоцитопения само с диета, тя е важна част от общия план за лечение. Щом недохранването е сред причините за нисък брой тромбоцити, то със сигурност има тясна връзка между дневното меню и тромбоцитопенията. Определени храни при ниски тромбоцити подпомагат увеличаването на техния брой и лечението на тромбоцитопенията. Ключова е ролята на някои витамини и минерали за образуването на здрави тромбоцити, като основните сред тях са:
- В12 – витаминът, без който е невъзможно образуването на тромбоцити.
- Желязо – минералът, при чиито дефицит се наблюдава често много нисък брой на тромбоцитите.
- Витамин Д, който играе двойна роля – подпомага образуването на тромбоцити, но и пречи на образуването на тромби, които могат да причинят животозастрашаващите инфаркт и инсулт.
- С – ценният витамин, без който тромбоцитите не биха могли да се слепнат и да преустановят кървенето при нужда.
- Фолат, чиито дефицит води до нисък брой на тромбоцитите и повишен риск от кървене и др.
След като знаете кои са най-ценните за нормалния брой тромбоцити в кръвта витамини и минерали, няма да е трудно да изготвите дневното си меню на база на ястия и храни, богати на тях. Такива храни са:
- Зелените дарове на природата като спанак, зеле, маруля, броколи, аспержи, грах, авокадо, всички, богати на фолат.
- Морски дарове, особено риба тон и сьомга, пъстърва и сардини, богати на В12 и витамин Д.
- Продукти от животински произход като яйца и пуешко, богати едновременно на В12 и витамин Д.
- Богато разнообразие от плодове – чушки, портокали и други цитруси, броколи, ягоди, които съдържат щедри дози от ценния при нисък брой тромбоцити витамин С.
- Различни зеленчуци и плодове, които помагат на тялото да си набави нужната дневна доза витамин К като моркови, тиква, салата айсберг, смокини и др.
- От изключителна полза са и ферментиралите храни, защото са богати на пробиотици. Сред тях са кисело мляко, кисели краставички, кисело зеле, характерни за страната ни,и кефир.
Още: Как по естествен път да подобрим перисталтиката на червата
Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.
източник: https://www.verywellhealth.com/foods-to-eat-and-avoid-with-itp-5206758