Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кои са тримата кметове оставили най-голяма следа в управлението на София?

10 февруари 2022, 15:50 часа

Българската столица определено е един от най-проспериращите градове на Балканите. Въпреки че има своите недостатъци, с годините тя се изгради като динамичен град, който привлича хора от цяла България и чужбина, които намират своя нов дом в полите на Витоша. В миналото на града ярко личат имената на емблематични личности, които са били градоначалници. В тази статия ще припомним историите на трима от тях, които са оставили най-голяма следа със своята работа и управление: 

Владимир Вазов

Владимир Вазов, брат на Иван Вазов, е известен на мнозинството от хора с подвизите си по време на войните, най-вече с Дойранската епопея, която е белязана със славни букви в родната военна история. Неговите дела като кмет на столицата също са много впечатляващи. Той заема поста от 1926-та до 1932-ра година. Част от нещата, които прави за този период е реорганизация на пожарните части в столицата, изградени са два важни водопровода, които да захранват София с вода - Рилският и Витошкият. Електрификацията на града е в подем и покрива по-големи части от града. След 1945-та година новият режим го праща в Рибарица, където той намира своята смърт през 1945-та година. 

Иван Иванов

Вторият най-дълго управлявал кмет в историята на София. Свален е като част от преврата от 1944-та година. Кмет е над 10 години, като за това десетилетие успява да реализира важни реформи и проекти. За жалост, е част от може би най-трудните времена за столицата в новата ни история - разрушителните въздушни атаки, които сриват със земята много сгради и унищожават облика на Стара София. Той работи с Владимир Вазов по реализацията на Рилския водопровод. Редица знакови сгради за столицата, които виждаме и днес са построени по негово време. Достатъчно е да кажем за сградата на БНБ, съдебната палата, народната библиотека, сградата на министерството на вътрешните работи. Присъединява много периферни села, които стават част от града. По негово време е построен и язовир "Бели Искър", като самият Иван Иванов е проектант на съоръжението. След като новата власт идва начело, той е осъден на затвор, но заради своите умения на хидроинженер е реабилитиран и участва в реализирането на значими инфраструктурни проекти и след 1944-та година. 

Димитър Петков

Може би едно по-малко познато име, което има положителен принос, но и доста отрицателни черти като кмет на София. Благодарение на неговата работа в периода 1888-1893-та година е изградена канализация, която обхваща почти 80% от тогавашната столица. Проектират се много улици и градът бележи динамичен растеж. Дори самият Константин Иречек ще спомене в своите писания, че нова София добива вид на модерен град. 

За жалост добрите му качества са белязани от ужасно отношение към старите паметници на столицата. Съборил е няколко средновековни храма с безценни стенописи, а в политическата си кариера като министър е отклонявал публични средства в свои лични сметки. Въпреки противоречията, той също е дал принос за развитието на столицата. 

Иван Иванов
Иван Иванов Отговорен редактор
Новините днес