Левкоцитите, познати още като бели кръвни телца, са клетките, които защитават организма срещу инфекции, болести, алергии и настинки. Те са част от имунната система на всеки човек. Тези клетки се пренасят в кръвта, за да бъдат използвани всеки път, когато вирус, бактерия или друг чужд организъм навлезе в човешкото тяло, като го елиминират и предотвратяват причиняването на здравословни проблеми.
Д-р Марсела Лемуш обяснява този проблем. https://www.tuasaude.com/leucocitos/
Наличието на високи или ниски левкоцити в кръвта може да означава, че лицето има инфекция, стрес или анемия, например. Ето защо е важно кръвните изследвания да се правят редовно и резултатът да се преценява от лекаря.
Още: Лекар: Какво показват левкоцитите и защо е важно да се изследват
Референтни стойности
Нормалната стойност на левкоцитите в кръвта е между 4000 и 11000 левкоцити/куб. мм кръв при възрастни.
Стойността може да бъде висока или ниска поради няколко причини.
1. Високи левкоцити
Още: Кои билки ни помагат за вдигане на левкоцитите
Високите левкоцити, известни още като левкоцитоза, се характеризират със стойност над 11 000/mm³ в кръвния тест. Възможни причини: скорошна инфекция или заболяване, прекомерен стрес, странични ефекти от лекарства, алергии, астма, ревматоиден артрит, миелофиброза или левкемия, лимфом, тютюнопушене.
Симптомите са редки, но може да включват температура над 38ºC, замаяност, затруднено дишане, изтръпване на ръцете и краката и загуба на апетит. В тези случаи е необходима консултация с общопрактикуващ лекар за установяване на причината за повишените левкоцити, тъй като може да се наложи провеждането на специфично лечение с антибиотици или кортикостероиди.
2. Ниски левкоцити
Ниските левкоцити, наричани още левкопения, се появяват, когато има по-малко от 4000 левкоцити/куб. мм в кръвния тест. Някои причини: анемия, мононуклеоза, хепатит А и В, употреба на антибиотици и диуретици, лошо хранене или слаба имунна система, причинени от ХИВ; левкемия, лупус, химиотерапия.
Още: Кои билки помагат за справяне с високите левкоцити
Какви са симптомите: прекомерна умора, повтарящи се инфекции и настинки, постоянна температура, главоболие и болки в корема.
В някои случаи е нормално да имате ниски левкоцити без сериозна причина и просто трябва да внимавате да избегнете грип и настинки, които тогава се случват по-лесно.
Референтните стойности на пълната кръвна картина обикновено варират в зависимост от пола и възрастта на пациента, но също така е възможно да се наблюдават разлики в стойностите в зависимост от лабораторията, в която е извършено вземането.
Кръвната картина се използва за оценка на определени аспекти на кръвта, като броя на червените кръвни клетки, левкоцитите и тромбоцитите, като е добър начин за откриване на инфекции, излишък на желязо или анемия.
По принцип е налице инфекция, когато се наблюдава повишаване на левкоцитите. А има признаци на алергия, когато се забележи увеличение на такава разновидност на левкоцити като еозинофилите - но е важно тълкуването на кръвната картина да бъде направено от лекаря, който е назначил изследването, тъй като той трябва да вземе предвид симптомите, които индивидът посочва.
Какво означават левкоцитите в урината?
Нормално е да има левкоцити в урината, тъй като те се изхвърлят чрез нея, когато станат нежизнеспособни. Въпреки това, при инфекции на пикочните пътища или в ситуации на по-сериозни заболявания, като рак, нивата на левкоцитите в урината обикновено се повишават значително.
Като цяло високите левкоцити в урината причиняват признаци и симптоми, като пенлива урина или кръв в нея, треска, студени тръпки. В тези случаи трябва да се консултирате с вашия общопрактикуващ лекар или нефролог, за да се диагностицира причината и да се започне подходящо лечение.
Освен това, високите левкоцити в урината също може да бъдат признак на бременност, особено когато са придружени от увеличаване на броя на уриналните белтъчини. В тези случаи трябва да си направите тест за бременност или да се консултирате с гинеколог, за да избегнете фалшиви диагнози.
Внимание! Тази статия е само за информация. Никога не се самолекувайте и винаги се допитвайте до лекар-специалист!
---