Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какви проблеми може да ни донесат ниските нива на триглицеридите?

11 декември 2024, 20:00 часа

Въпреки, че засега не се посочват минимални степени за нивата на триглицеридите в кръвта, стойности под 50 ml/dL може да означават нискокалорично хранително меню, а също и някои заболявания като хипертиреоидизъм или просто недохранване.

Д-р Татяна Занин обяснява тук в какво се състои проблемът с техните ниски нива. https://www.tuasaude.com/triglicerideos-baixos/

Триглицеридите са вид мазнини, които се освобождават в кръвта, за да осигурят енергия за организма. Високите нива на триглицериди обаче увеличават рисковете от проблеми като инфаркт, атеросклероза или инсулт. Следователно, въпреки че е важно да се задържат нива на триглицеридите между 50 и 150 ml/dL за поддържане на сърдечно-съдовото здраве, стойностите, които са твърде ниски, трябва да бъдат преценени от лекар, за да се установи дали има здравословен проблем, който трябва да се лекува.

Още: Вземете точните мерки в точния момент: Какво да хапнете, когато кръвната ви захар падне опасно ниско

Основните причини за ниски триглицериди са следните.

1. Хранителен режим с ниско съдържание на мазнини и въглехидрати

Мазнините и въглехидратите са важни за образуването на триглицериди в организма. Поради тази причина хората, които спазват диети с нисък прием на въглехидрати и мазнини, може да имат много ниски съответни нива.

Какво да се прави? Важно е винаги, когато се подлагате на диети, това да става под наблюдението на диетолог, тъй като спазването на силно ограничителни диети за дълги периоди може да причини недостиг на хранителни вещества и да предизвика здравословни проблеми.

Още: Най-добрият природен лек за пречистване на кръвта и укрепване на имунитета ви

2. Хипертиреоидизъм

По време на хипертиреоидизъм метаболизмът се ускорява и организмът консумира повече енергия, а също така включва в действие използването на резервите от триглицериди - което води до намаляване на нивата им в кръвта. В допълнение към промените в нивата на триглицеридите, хипертиреоидизмът може също да причини загуба на тегло, промени в сърдечния ритъм, отслабване на ноктите и косата, промени в настроението. 

Какво да се прави? Трябва да се консултирате с общопрактикуващ лекар или ендокринолог за преценяване на хормоните на щитовидната жлеза и, ако се потвърди хипертиреоидизъм, лекарят може да препоръча употребата на лекарства за регулиране на производството на такива хормони.

3. Използване на лекарства за понижаване на холестерола

Още: Как да предпазите сърцето си през студените дни: 5 важни съвета за всеки

Някои лекарства, които се използват за понижаване на нивата на холестерола в кръвта, като статини, фибрати и никотинова киселина, също може да понижат степента на триглицеридите.

Какво да се правите? Препоръчително е да се консултирате с лекаря, предписал даденото лекарство за лечение на висок холестерол, за да прецените възможността за замяната му с други медикаменти.

4. Недохранване

Недохранването или влошения режим на хранене се причинява и означава нисък прием или слабо усвояване на хранителни вещества, което води до намаляване в организма на важни елементи като триглицеридите.

Някои симптоми, които може да помогнат за установяване на недохранване, са следните:

- загуба на тегло, мускулна маса и излишни мазнини;

- липса на апетит;

- подут корем;

- слаба коса, чупливи нокти и суха кожа;

- промени в настроението.

Какво да се прави? Важно е да се консултирате с общопрактикуващ лекар, който да потвърди диагнозата недохранване и да препоръча подходящо лечение с включване на хранителни добавки и повишен прием на подходящи и дефицитни за организма хранителни продукти. 

5. Синдром на малабсорбция

При този синдром червата не могат да абсорбират (усвояват) добре хранителни вещества като витамини, протеини, мазнини и въглехидрати. Това оказва значително ограничаващо въздействие върху процеса на образуване на триглицериди в организма. Хората със синдром на малабсорбция обикновено имат целиакия или, например, болест на Крон.

Какво да се прави? Трябва да се консултирате с гастроентеролог или проктолог, който ще назначи някои изследвания като ендоскопия и изследване на изпражненията, ще установи причината за малабсорбцията и ще предпише най-подходящото лечение.

Внимание! Тази статия е предназначена само за информация. Никога не се самолекувайте и винаги се допитвайте до медик-специалист!

---

Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес