Когато става дума за ракия, всички са категорични, че за да се приготви перфектната напитка, трябва да се използва меден казан. И този избор не е случаен.
Медните съдове се използват от дълбока древност. Още в миналото хората се разбрали, че медта действа положително на здравето. Този материал има силно антимикробно действие и така се предотвратяват възможни инфекции. Поради тази причина съдовете, изработени от мед, имали широко приложение.
Използвали се за готвене, с цел премахване опасността от хранително отравяне.
Още: Колко капки глицерин са нужни в ракията, за да омекне?
Лесно можем да се досетим и защо за ракията се предпочита да се приготви в казан от мед. Но все пак има и някои специфични особености, а именно:
- Медта има способността да пречиства и абсорбира дестилиран алкохол, както и етеричните масла, съдържащи се в серните съединения на ферментиралата мъст;
- В такъв казан аромата на напитката се запазва;
- Няма опасност от бактериално замърсяване;
- Преносът на топлина в медния казан е отличен и така загряването на материала за напитката се ускорява, същевременно позволява на парата бързо да се охлади;
- От съществено значение е да се избегне образуването на опасното, токсично вещество, което се получава от цианид – метилкарбамит. Медта се справя перфектно с тази задача. Ракията, приготвена в меден казан няма опасност да се окаже на финала токсична;
- Освен, че предотвратява опасността от образуването на метилкарбамит, медта, от която е изработен казана, значително подобрява вкуса на ракията. Това е особено полезно, ако пастата няма високо съдържание на микроби.
Факт е, че медните казани за варене на ракия са особено ценени. Те се използват от далечното минало до днес. Не случайно и цената им не спада на пазара.
Разбира се, с модернизирането на живота, се модернизират и съдовете за варене на ракия. Днес на много места могат да се срещнат по-бюджетните казани от неръждаема стомана, но медните казани си остават един търсен и предпочитан лукс от майсторите на ракия.