Опитвате всякакви начини да спестите пари, но ви е трудно. Познато, нали? Харчите по-малко, но все не се получава. Трябват ви пари за нови гуми, брекети за детето, нов покрив на къщата…Ако чакате специален момент, в който ще започнете да пестите пари, трябва да знаете, че той няма да дойде. Най-доброто време да започнете да пестите е СЕГА. Ето няколко прости съвета, които може да следвате:
1. Личен бюджет - правилото 50/20/30.
Направете си личен бюджет. Използвайте популярното правило 50/20/30:
50% от заплатата за най-важното - храна, сметки, жилище
20% - дългове, кредити, облекло
30% - текущи желания - вечеря навън, неочаквана покупка, подарък..
2. Записвайте разходите си.
Опитайте поне един месец да записвате всеки разход. Ще се изумите за колко излишни неща харчите. По този начин е много по-лесно да контролирате разходите си и най-вече да се въздържате от импулсивни покупки.
3. Намалете разходите за хранителни продукти.
Ако си записвате всички разходи, ще видите колко много от тях отиват за храна. Пълните количката с най-необходими продукти и така, между другото, грабвате от рафта чипс, сладкиши, бонбони и др. безполезни /и вредни/ храни. Опитайте се да ограничите ето такива ненужни покупки.
4. Не ходете гладни в супермаркет.
Ако пазарувате на гладен стомах, вероятността да купите доста излишни продукти е огромна. Ако не сте гладни, ще контролирате по-лесно харчовете и няма да се изкушавате от спонтанни покупки.
5. Изключете излишните разходи.
Тук влизат абонаменти, от които не се възползвате: телевизионни услуги, които не ползвате, абонаменти за клуб, фитнес, към различни онлайн платформи. Прегледайте ги внимателно и анулирайте излишните.
6. Правилото за 24 часа
Случва ли ви се да видите красива дреха, обувки, бижу или вещ, която не е в списъка ви и да ви се прииска да я притежавате? Много познато. Не го правете веднага. Изчакайте 24 часа, преди да вземете решение дали да направите тази покупка.
7. Пестете от електричество.
Контролирайте електрическите уреди у дома: изключвайте веднага тези, които не ползвайте. Ползвайте LED светлини. Те са малко по -скъпи от обикновените, но са много по-ефективни.
8. Открийте си спестовна сметка.
По този начин спестяването на пари се превръща в още един “разход”. Включете този разход в месечния си бюджет и се опитайте още когато вземете заплата, да заделите около 10%.
9. Избягвайте хранене навън.
Помислете колко често сядате да хапнете навън. Може дори да не се замисляте. Това е немалък, но в същото време контролируем разход.
10. Правете си седмично меню.
Голяма част от разходите ни отиват за храна. Направете си меню за седмица и ще видите как ще намалеят спонтанните разходи за хранителни продукти.
11. Следете офертите.
Следете продуктите и услугите, които се предлагат с отстъпка.
12. Откажете се от вредните навици.
Намалете разходите за цигари, алкохол, сладки неща. Този съвет ще помогне не само на бюджета, но и на здравето ви.