Имало е среща между главния прокурор на България и този на Сърбия, на която е подписано споразумение за сътрудничество. Това заяви зам.-главният прокурор Ася Петрова.
На въпрос дали това споразумение ще помогне за решаване на случая "КТБ" и екстрадицията на Цветан Василев, Петрова отвърна, че няма как да каже дали сега или в бъдеще ще може това споразумение да бъде приложено за конкретни дела.
На питане дали очаква справедливост относно КТБ, Петрова беше лаконична: "Разбира се". Припомняме, че утре, 13 декември, започва делото за КТБ в Специализирания съд.
Въоръжени или не?
Установихме стотици случаи с нерегламентирано притежание на оръжие при проверки, разказа Ася Петрова пред Нова телевизия, като се оплака, че още няма единен електронен регистър, в който да бъдат събрани данни за всички притежатели на огнестрелно оръжие. Регистърът трябвало да бъде изготвен от МВР, но нямали достатъчно пари. Обещанието от страна на МВР било регистърът да е готов до края на 2018 година.
Общият брой на оръжията с разрешително е над 340 хил., като над 124 хил. са оръжията, притежавани от физически лица с цел самоотбрана. Това изключва ловците, стана ясно от думите на Петрова. Тя добави, че при положение „самоотбрана” собственикът на оръжието трябва да докаже, че е застрашен, но често органите на МВР действали "формално". След проверката на прокуратурата, МВР било задължено да изземе 6191 огнестрелни оръжия.
Безопасни ли са язовирите?
Според Петрова, непрекъснато в прокуратурата се подават сигнали за проблеми с язовири. Освен язовир "Бели Искър", който е проверяван отделно и констатацията е бездействие на редица институции относно състоянието на язовира. Сега има проверка на други, конкретни язовири – например "Огняново", където няма мерки за ремонт на страната, защото има прехвърляне на топката чия собственост е язовирът.