„Реквием“ – дългоочакваната последна част от тийн сагата на Лорън Оливър. Трилогията – „Делириум“, „Пандемониум“ и „Реквием“, която плени милиони тийнейджърски сърца по света, се радва на толкова голям успех, че в момента в САЩ по нея се прави екранизация. Книгите от поредицата се превръщат в международна сензация, а самият президент на САЩ Барак Обама е бил заснет в книжарница да купува първите две книги от поредицата като коледен подарък за своите дъщери.
„Реквием“ започва оттам, където свършва „Пандемониум“ – Лена е все още в Пустошта с Джулиан и останалите бойци на Съпротивата. Алекс като по чудо се завръща жив след месеци на отсъствие, огорчен и разгневен, че Лена е започнала нова връзка. Смаяна от неочкаваната поява на Алекс, спомените и чувствата на Лена към Алекс започват болезнено да се възраждат, събуждайки у нея чувство за вина. Емоциите се засилват още повече, когато изглежда, че Алекс също е решен да продължи живота си с Корал. Изправена пред всепоглъщащата я ревност, Лена се фокусира върху своята работа със Съпротивата с единствената цел да предпази приятелите си, които се опитват да се намесят във все още крехката й връзка с Джулиан.
Междувременно в Портланд Хана е „излекувана“ и подготвя сватбата си с Фред. Въпреки предполагаемото съвършенство, което животът й предлага, Хана е ужасена при появата на новите стари чувства. Чувства, породени от спомените от миналото, в което тя самата се опитва да се противопостави на нормите и да бъде себе си. Изведнъж Хана започва да вижда една по-различна и страховита страна на своя годеник. Първата съпруга на Фред е в лудница, защото Фред е убедил всички, че тя е полудяла.
„Реквием“ е краят на една едновременно епична и интимна история. Лена и Хана са изправени пред трудния избор между свободата и сигурността, бунтът и подчинението, яснотата и мистерията.
Оливър разказва и за нелесната среща на Лена с майка ѝ, която изоставя децата си в отчаянието си да избяга от политическото и социалното потисничество. „Темата за предателството е отражение на факта, че човек, с когото излизах 4 години и за когото бях сгодена, умря на 29-годишна възраст заради злоупотреба с наркотици. Мисля си, че болката на Лена, свързана с майка ѝ, се отрази върху собствените ми чувства – не си ли заслужаваше да останеш жив заради мен?“
„Не завърших трилогията със сватба и дете вампир, както може би някои от вас са очаквали. Знам, че финалът е дискусионен. Нека ви обясня защо. Това, което най-много обичам в книгите, е, че те остават с теб. Обичам книги, които ти оставят пространство, за да влезеш в тях и да съществуваш в техния свят дори след като си отгърнал последната страница. Затова исках да ви оставя сами да си представите какво се случва по-нататък.“
„Реквием“ е буен и завладяващ финал на една изключителна трилогия, опустошена от войни в борба за мир. Ако сте чели „Делириум“ и „Пандемониум“, със сигурност няма да искате да изпуснете „Реквием“! Според Kirkus „преди да започнат с четенето, читателите трябва да изключат мобилните си телефони и да освободят графика си, защото, веднъж отворили книгата, няма да могат да спрат до самия ѝ край. Утопична проява на сила.“