„Ентусиаст“ публикува нова книга от известния български контратенор
След „Ангелският глас. Райна Кабаиванска“ и „Великите тенори на България“ в края на годината „Ентусиаст“ публикува трета книга от музикалния журналист и контратенор Марин Бончев - „Великите сопрани на България“. Изданието е истинско събитие в музикалните среди, защото събира на едно място живота, професионалното развитие, постиженията и таланта на най-бележитите и популярни имена от българското оперно изкуство. В сто и двайсет годишната история на българския оперен театър сопраните имат най-голям и забележителен принос, а сега той е увековечен в книгата на Марин Бончев.
„Великите сопрани на България“ ни среща с „Българския славей“ Христина Морфова и „най-великата изпълнителка на ролята на Саломе“ Люба Велич. Авторът ни запознава с най-популярната и най-награждаваната оперна прима в света, „най-добрата Тоска“ и „преродената Елеонора Дузе“ – Райна Кабаиванска, както и с голямата Гена Димитрова. Историите на сензационната Славка Таскова-Паулети и талантливата Анна Томова-Синтова разкриват постиженията на бележитите певици на световната и европейската сцена. Преминавайки през най-великите имена на миналото столетие, книгата стига до наши дни и ни запознава с Дарина Такова – „най-добрата Семирамида на най-новото столетие“ и „най-бляскавата Виолета“, както и с Александрина Пендачанска – „преродената Люба Велич в ролята на Саломе“. Имената от книгата са много и с различна биография – понякога странна, забавна, достойна за роман или филмова реализация.
„За съжаление младите почитатели на музиката знаят много малко за великите български имена, покорили най-големите оперни сцени. С тази книга бих искал те да се почувстват горди от факта, че малка България е допринесла много за развитието на световния оперен театър, че българските сопрани и в миналото, и днес са едни от най-здравите стълбове на такива бляскави сцени като Миланската скала, парижката „Гранд опера“, Ковънт Гардън, Метрополитен опера – Ню Йорк, виенската „Щатсопер“, театър „Колон“ в Буенос Айрес“, споделя авторът Марин Бончев.
„Великите сопрани на България“ събира на едно място имена, които имат голям принос както в развитието на националното оперно дело, така и в обогатяването на световния оперен театър. Марин Бончев признава, че е изключително трудно да се изброят всички прочути имена от репертоара на световни и европейски сцени. Много от тях липсват в тази книга, но авторът се надява, че те ще намерят място в бъдещо разширено издание. Пишейки книгата, Марин Бончев се стреми да бъде достатъчно достоверен и прецизен в развитието на творческите биографии на певиците, като най-силно набляга на техния принос към оперното дело в България, а след това и към световния оперен театър.
Доскоро световната музикална критика наричаше България „страната на басите“, цитирайки имената на Борис Христов, Николай Гяуров и Никола Гюзелев. Но оперната ни слава далеч не се изчерпва с тях. Много български певици са прославяли и прославят страната ни, а особена заслуга в това отношение имат нашите сопрани. Тази книга е посветена именно на тях.
Марин Бончев е първият контратенор в България, направил национална и международна кариера. Пял е в България, Англия, Франция, Холандия, Белгия, Италия и други.
Като музикален журналист има над 3000 публикации във всекидневния и периодичния печат. Автор е на над 30 филма за бележити музиканти. Издал е множество книги, сред които „Срещите на Илка Попова“, „Славеят с име Любов“, „Асен Найденов“, „Моят нощен живот на Запад“, „Николай Гяуров на 50“, „Български оперни певци на сцената на Ла Скала“. През 2010 г. „Ентусиаст“ публикува изданието „Ангелският глас. Райна Кабаиванска“, а през 2012 г. излиза и книгата „Великите тенори на България“.