Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Крайнодесните в Европа печелят от бежанската криза

13 октомври 2015, 17:45 часа • 9480 прочитания

Австрийските социалдемократи спечелиха трудна победа на местните избори във Виена, издържайки на предизвикателството на крайнодясната Партия на свободата. Надпреварата за управлението на австрийската столица премина под знака на продължаващата бежанска криза в Европа, при която хиляди сирийски бежанци и други емигранти влязоха в Австрия.

Допитванията преди изборите намекнаха, че растящите настроения срещу имигрантите и бежанците може да доведат до това, социалистите да изгубят контрола си над града – наричан „Червена Виена“, заради традиционната им политическа окраска – за първи път след края на Втората световна война. Но това не се случи. Социалистите спечелиха почти 40% от вота, което е с 5% по-малко спрямо предишните избори преди пет години.

Партията на свободата, водена от бившия зъболекар Хайнц-Кристиан Щрахе, спечели значимите 32% от вота, рекорден резултат въпреки загубата. Надигането на партията подейства като аларма за мнозина във Виена. Щрахе предлагаше да се изгради стена по границите на Австрия, по подобие на издигнатото от дясното правителство на Унгария защитното съоръжение.

По подобие на други ксенофобски популисти, Щрахе и неговата партия обрисуваха бежанския наплив като портал за престъпници и терористи.

„Ние имаме християнска култура и искаме да запазим тази християнска култура и за нашите деца“, казва той. Градът с 1,8 млн. жители очаква да приеме 12 000 бежанци тази година. В миналото Щрахе е отхвърлят обвиненията в расизъм и фанатизъм, защитавайки се с обяснението, че „яде кебап“.

Преди изборите известно списание публикува въпроса: Дали Виена ще стане първата западна столица с мнозинство на крайнодясна партия? И отбеляза, че „шансовете са 50 на 50, което само по себе си означава 100%-на катастрофа“.

Въпреки загубата Щрахе похвали постигнатото от неговата партия.

Бежанската криза галванизира крайнодесните партии на Стария континент. Въпреки по-скоро куражлийското управление в Германия на канцлера Ангела Меркел, която е за приемането на стотиците хиляди сирийски бежанци в Европа, антимигрантските и антиислямски сили в Германия успяха да се възползват от момента. В източния град Дрезден антиислямски протестиращи дори издигнаха бесилка за Мекрел.

В Холандия демагогът, крайнодесният лидер Херт Вилдерс шумно протестира срещу всяка мярка за предлагане на убежище на бежанците. По време на изказване в парламента миналия месец, той предупреди за „ислямско бежанско цунами“ и оприличи бежанците на „тестостеронни бомби“, които „застрашават нашите дъщери“. Това грозно изказване беше опровергано от неговите опоненти и критици, но не навреди на политическата му кариера. Скорошни допитвания до общественото мнение показват, че партията на Вилдерс има потенциала да стане една от големите политически групи в парламента.

Същото се повтаря и в други крайчета на Европа, от Северните държави до Източна Европа и Балканите. Но, както резултатите във Виена показват, защитаващите мултикултурализма (културното многообразие) и толерантността гласове в Европа все още са по-силни.

The Washington Post

Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес