Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ООН: Бумът на синтетичните наркотици подхранва незаконните пазари в световен мащаб

26 юни 2023, 05:46 часа • 1391 прочитания

Евтиното, лесно и бързо производство на синтетични наркотици радикално е променило незаконните пазари на наркотици по света, което води до "смъртоносни резултати", предупреди ООН.

Докато все повече хора се борят с наркозависимостта, престъпниците продължават да използват конфликтите и глобалните кризи, за да разширяват производството на наркотици, заяви в годишния си доклад Службата на ООН по наркотиците и престъпността (СНПООН).

"Фентанилът драстично промени пазара на опиоиди в Северна Америка", се казва в изявлението на Службата на ООН за наркотиците и наркотрафика, приложено към доклада.

Само през 2021 г. по-голямата част от около 90 000 смъртни случая в Северна Америка, свързани със свръхдоза опиоиди, са били свързани със синтетичния опиоиден наркотик.

Освен това "има признаци", че войната в Украйна "може да предизвика разширяване на производството и трафика на синтетични наркотици, като се има предвид съществуващото ноу-хау и големите пазари..., които се развиват в региона", се казва в доклада.

Очакваният "драстичен спад" в отглеждането на опиати в Афганистан след националната забрана за отглеждане на опиумен мак вероятно би могъл да "стимулира преминаването към производство на синтетични наркотици".

Регионът вече е един от основните производители на метамфетамини - доминиращият синтетичен наркотик в света.

"Необходимо е да засилим ответните мерки срещу кръговете за трафик на наркотици, които използват конфликтите и глобалните кризи, за да разширяват отглеждането и производството на незаконни наркотици, особено на синтетични наркотици", заяви изпълнителният директор на Службата на ООН за наркотиците и престъпността Гада Уали.

Басейнът на Амазонка е особено тежко засегнат от процъфтяващата кокаинова индустрия, като трафикът "ускорява престъпността и опустошаването на околната среда", включително чрез незаконна сеч, добив на полезни изкопаеми, заграбване на земи и трафик на диви животни.

В световен мащаб през 2021 г. повече от 296 милиона души са употребявали наркотици, което представлява увеличение с 23% спрямо предходното десетилетие, се посочва в доклада.

Същевременно броят на хората, които страдат от разстройства, свързани с употребата на наркотици, е нараснал рязко до 39,5 милиона, което представлява увеличение с 45% за 10 години.

ОЩЕ: Заради убийства на деца в Украйна: ООН включи Русия в "списък на срама"

Мартин Стоянов
Мартин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес